Malowanie Ścian w krokach

4 kroki do pomalowania sufitu

Krok po kroku przeprowadzę Cię przez malowanie sufitu. Podpowiem jak się do tego przygotować, jakich użyć narzędzi i akcesoriów, żeby zrobić to jak najlepiej i jak najszybciej. Postaram się również pomóc w wyborze i doborze odpowiedniej farby do Twojego wnętrza. Satysfakcja gwarantowana!

Krok 1. Zabezpieczanie powierzchni
Jeżeli planujesz malowanie całego pomieszczenia, włącznie ze ścianami, zacznij od pomalowania sufitu. Koniecznie zabezpiecz meble, podłogę, listwy, kontakty i włączniki przed zabrudzeniem. Użyj do tego folii malarskiej. Mniejsze elementy wykończeniowe oklej dokładnie taśmą malarską. Jeżeli nie chcesz, lub nie możesz, opróżnić pomieszczenia z mebli ustaw je wszystkie na środku. Jest to najlepsze miejsce, aby mieć dostęp do max. powierzchni. Oczywiście w przypadku malowania sufitu prawdopodobnie meble trzeba będzie przestawiać dlatego zaplanuj to odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że malując przy otwartym oknie folia malarska może powiewać wraz z podmuchami wiatru, dlatego zabezpiecz wcześniej jej krawędzie. Zdejmij wszystkie zasłony, firany, rolety, a nawet karnisze czy ozdoby ze ścian. Ich zdjęcie i ponowne zawieszenie zajmie Ci mniej czasu niż czyszczenie ich z plam od farby.
Krok 2. Przygotowanie powierzchni
Jeśli chcesz mieć perfekcyjnie pomalowany sufit zalecam wyrównanie jego powierzchni za pomocą gipsu lub nawet siatki malarskiej (w przypadku większych nierówności). Pozwoli to zapobiec efektowi nierównomiernie rozłożonej farby, który bez odpowiedniego wyrównania powierzchni mógłby zniszczyć cały efekt malowania. Tak jak możesz przeczytać w zakładce „Czyszczenie ścian przed malowaniem” tak samo w przypadku sufitu, jego wyrównaną i wyschniętą powierzchnię, dokładnie umyjmy roztworem z wody i płynu do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć wszelkie zabrudzenia: kurz, tłuszcz, osad z dymu papierosowego. Na końcu przemyj sufit jeszcze raz samą wodą i po wyschnięciu zabezpieczmy górne krawędzie ścian taśmą malarską. Pamiętaj, aby pozwolić sufitowi na dokładne wyschnięcie przed zabezpieczaniem taśmą i malowaniem. W przeciwnym razie taśma będzie się odklejała, a farba nie będzie się trzymała powierzchni.
Krok 3. Dobór farby
Dobór farby to niezwykle istotny etap. Używam słowa dobór, a nie wybór, ponieważ nie wystarczy tylko wybrać farby, która wyda nam się najlepsza, ale musimy ją dobrać do konkretnego pomieszczenia. Najlepsza do malowania sufitu na kolor biały będzie ta o odcieniu bieli 100 (najwyższy na skali) tworząca matowe wykończenie. Dzięki temu można maksymalnie zmniejszyć nierówności powierzchni. Najlepiej wybrać te wydajne o minimalnym poziomie zapachu. Prawdopodobnie trzeba będzie nałożyć farbę dwukrotnie, dlatego oblicz ile farby nam potrzeba. Na ok. 12 m2 powierzchni potrzebnych jest ok. 2 litrów farby. Na stronach konkretnych produktów można również znaleźć narzędzia do wyliczania ilości potrzebnej farby do dokładnego pomalowania wskazanej powierzchni. Zachęcam, żeby przed malowaniem dokładnie to zaplanować. Oczywiście, gdy zabraknie farby, można ją dokupić, ale może się tak zdarzyć, że nie uda się na szybko znaleźć takiej samej farby, a jej poszukiwanie będzie czasochłonne i wydłuży cały proces malowania.
Krok 4. Malowanie
I już ostatni etap malowania sufitu czyli jego… malowanie. Zacznij od pomalowania narożników przy oknie. Jeśli malujemy pomieszczenie bez okien takie jak np. łazienka zacznijmy malowanie od strony źródła światła np. w tym przypadku od drzwi wejściowych. Do malowania wszystkie krawędzi pomiędzy ścianą a sufitem użyjmy małego pędzelka, a powstałe smugi wygładzajmy niewielkim wałkiem o szerokości ok. 10 cm. Pozostałą, największą powierzchnię pomaluj szerokim wałkiem. Dzięki użyciu wałka do malowania skrócimy czas, a także równomiernie rozłożymy farbę. Przygotuj też odpowiednio wałek do użycia: przed nałożeniem farby lekko go namocz i dobrze wyciśnij. Jeśli zamierzasz malować dużą i gładką powierzchnię użyj do tego wałka o długości od 15 do 22 cm i min. 1 cm długości runa. Runo wałka powinno być tym dłuższe im bardziej nierównie i chropowate jest podłoże. Pozwoli to na dokładniejsze pokrycie farbą wszystkich nierówności i zagłębień. Farbę nanoś równymi pasami zaczynając od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu (od okna lub np. otworu drzwiowego) do miejsca najciemniejszego. Każdy pas nakładaj tuż obok poprzedniego, żeby idealnie i równomiernie pokryć powierzchnię. Pozwoli to na uniknięcie tworzenia się smug. Kolejną warstwę farby nanoś dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Czas ten różni się w zależności od tego jaką farbę dobierzemy, dlatego dokładnie czytajmy opakowania. Pamiętaj jednak, że czas ten może się zmieniać w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, dlatego sprawdź po czasie wskazanym na opakowaniu czy na pewno Twoja powierzchnia jest odpowiednio sucha. Jeśli nie – nie śpiesz się. Cierpliwość w tym przypadku na pewno się opłaci. Oczywiście na koniec uprzątnij cały bałagan powstały po malowaniu i poczekaj na wyschnięcie farby zanim zaczniesz użytkować pomieszczenie.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *