malowanie łazienki farby

Malowanie łazienki – 10 kroków do perfekcji

Najprostszym sposobem na odnowienie łazienki jest jej pomalowanie. Nowy kolor bądź tzw. czystsza biel może zdziałać cuda i znacznie wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia. Łazienka nie jest jednak łatwym pomieszczeniem i w użytkowaniu i do malowania. Narażona na wilgoć wymaga sprawnej ręki, aby wyglądała dobrze. Podpowiem Ci jak ją przygotować i pomalować, żeby efekt końcowy spełnił Twoje oczekiwania.
1. Usuwanie pleśni
W nowym mieszkaniu, które chcemy tylko odświeżyć problem ten nie powinien się pojawić. Szczególnie narażone na rozwój pleśni są te łazienki, w których nie ma okien. Brak możliwości wietrzenia pomieszczenia sprzyja wzrostowi wilgotności powietrza, a tym samym powstawania wszelkich grzybów. Jeśli Twoja łazienka nie ma dostępu do okna w miarę możliwości nie zamykaj drzwi i staraj się otwierać okno jak najczęściej w pobliskim pomieszczeniu, tak aby tworzyć przewiew. Jeśli jednak nie jesteś tym szczęśliwcem i w Twojej łazience już zagnieździła się pleśń skorzystaj z moich rad. Przed malowaniem koniecznie zmyj pleśń przy użyciu środka grzybobójczego lub rozcieńczonego wybielacza. Najbardziej optymalnie jest zrobienie tego dzień przed zaplanowanym malowaniem, co pozwoli powierzchni na dokładne wyschnięcie. Wszelkie chemikalia mogą być niebezpieczne dla Twojej skóry, dlatego nie zapomnij o odpowiednim ubiorze, rękawiczkach i okularach ochronnych. Zawsze czytaj instrukcję użycia umieszczoną na opakowaniu produktu i postępuj zgodnie z nią.
2. Przygotowanie pomieszczenia
Tak jak w przypadku malowania jakiegokolwiek pomieszczenia, tak również gdy chcesz pomalować łazienkę przygotuj ją odpowiednio. Usprzątnij wszystkie możliwe przedmioty, które możesz rozmontować (zarówno wieszaki, uchwyty). Może to się wydawać czasochłonne, ale zapewniam Cię, że zajmie mniej czasu niż zabezpieczenie wszystkiego przed farbą albo czyszczenie zabrudzeń już po malowaniu. Wszelkie śrubki najlepiej przechowaj w zamykanym pojemniku lub woreczku, żeby nie mieć później problemu z odszukanie części i zamontowaniem usuniętych przedmiotów.
3. Przygotowanie powierzchni
Za pomocą tzw. skrobaka usuń starą farbę, w miejscach w których odstaje one na powierzchni ściany. Ewentualne pęknięcia, dziury czy ubytki uzupełnij materiałem wypełniającym. Pamiętaj, że materiał ten musi być wodoodporny, aby sprawdził się w wilgotnym pomieszczeniu jakim jest łazienka. Kiedy powierzchnia wyschnie dodatkowo wyrównaj ją i wygładź przy użyciu papieru ściernego. Na koniec odkurz dokładnie pomieszczenie.
4. Mycie powierzchni
Łazienka, oprócz wilgoci i pleśni, narażona jest również na powstawanie tłustych plam. Aby się ich pozbyć umyj ściany i sufit mydłem alkaicznym lub innym detergentem przeznaczonym do tego rodzaju powierzchni. Przetrzyj umyte miejsca zimną czystą wodą. Pozbędziesz się nie tylko tłustych plam, ale także pozostałości kurzu. Farba lepiej przylgnie do wyczyszczonej i osuszonej powierzchni.
5. Zabezpieczanie podłogi
Wszystkie tzw. ruchome elementy zostały już usunięte z łazienki nadszedł więc czas na elementy stałe i ich zabezpieczenie. Podłogę i elementy wyposażenia łazienki zabezpiecz za pomocą folii malarskiej. Na prysznic i krany nałóż plastikowe siatki i oklej je dokładnie taśmą, aby farba nie mogła się dostać do środka. Płytki oklej również na brzegach taśma maskującą.
6. Przygotowanie farby i narzędzi malarskich
Priorytetowy, w przypadku łazienki, jest dobór odpowiedniej farby. Musi to być farba, która spełnia wiele funkcji: chroni powierzchnię przed pleśnią, jest odporna na działanie wody, wilgoci i pary. W sklepie szukaj farby przeznaczone do łazienek. Ściany i sufit standardowo pomaluj za pomocą wałka, a obszary trudniej dostępne np. kąty, krawędzie pomaluj małym pędzelkiem.
7. Malowanie sufitu
Malowanie rozpocznij od sufitu. Farba jeśli spadnie to na niepomalowaną powierzchnię wyrządzając mniejszą szkodę. Pamiętaj o starannym wykończeniu. Nie spiesz się. Jeśli wybrałeś 2 różne kolory na sufit i na ściany szczególnie uważaj przy nakładaniu ciemniejszego. Trudniej go zamalować w momencie, gdy wyjedziemy za linię, a wszelkie niedokładne wykończenia w łazience będą bardzo widoczne.
8. Malowanie ścian
Po suficie przyszła kolej na ściany. Jeśli planujesz również malowanie stolarki zacznij to już na tym etapie. Najedź farbą na stolarkę malując linię o szerokości kilku centymetrów. Dzięki temu przy dalszym malowaniu uzyskasz proste linie.
9. Malowanie stolarki
W tym przypadku zacznij malowanie od środka łazienki i kieruj się do zewnątrz łazienki. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka pobrudzenia tych powierzchni, które już pokryliśmy farbą. Malowanie można rozpocząć np. od futryny okiennej, przechodząc kolejno na parapet/y, listwy przypodłogowe, a kończąc na pomalowaniu framugi drzwi.
10. Sprzątanie po malowaniu
Sprzątania nie zaczynaj przed dokładnym wyschnięciem farby na pomalowanej powierzchni. Daj jej tyle czasu ile potrzebuje. Wilgotna powierzchnia dużo łatwiej przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, których trudno się potem pozbyć. Kiedy wszelkie pomalowane powierzchnie i elementy wyschną zabierz się za wystrój swojej nowej łazienki. Zamocuj zdemontowane wcześniej elementy (wieszaki, uchwyty) i wstaw całe wyposażenie, które usunąłeś z łazienki przed malowaniem. Mimo że na rynku jest coraz więcej farb o mniejszej intensywności zapachu nadal jednak pamiętaj o odpowiednim wietrzeniu pomieszczenia zwłaszcza po malowaniu. Otwieraj okna i drzwi, aby zapach farby jak najszybciej i całkowicie zniknął.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *