Etapy przygotowywania ściany do malowania

Przygotowanie ścian do malowania

Malowanie ścian to już etap końcowy całej odnowy. Zanim jednak przystąpimy do tego etapu bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Na rynku jest wiele dostępnych farb, które mają coraz lepsze właściwości, ale mimo to procesu czyszczenia ściany nie możemy pominąć. Jest on niezwykle istotny dla końcowego efektu i pozwoli cieszyć nam się nowym kolorem przez wiele miesięcy, a nawet lat.I Odkurzanie ścian

Za pomocą ściereczki, miotełki lub nawet odkurzacza (z delikatną końcówką z samego włosia, żeby ścian nie porysować) pozbądź się kurzy, który się na nich osadza. Pozwoli to na równomierne rozłożenie farby podczas malowania, a pędzel zawsze będzie czysty.

II Usuwanie poprzedniej farby lub tapety

W przypadku, gdy chcemy zmienić kolor wnętrza z błyszczącego na matowy niezbędne będzie przygotowanie ściany przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. W celu usunięcia tapety najlepsze będzie zastosowanie specjalnego środka, do tego przeznaczonego, który dzięki zawartości substancji zmiękczających rozpuszczą klej. Niedokładne oczyszczenie ściany z kleju może spowodować powstawanie przebarwień już po malowaniu.

III Usuwanie pleśni – opcjonalne

Oczywiście nie wszystkie ściany tego wymagają. Najczęściej pleśń powstaje w pomieszczeniach wilgotnych, które nie mają dostępu do powietrza warto więc pamiętać o częstym wietrzeniu mieszkania czy domu. Jeśli pleśń jest już widoczna na ścianach, aby ją usunąć warto sięgnąć po środek antypleśniowy lub roztwór grzybobójczy (do kupienia w supermarketach, sklepach budowlanych). Sposób użycia takich środków został dokładnie opisany na opakowaniu. Należy postępować zgodnie z instrukcją, a efekt na pewno będzie zadowalający.

IV Oczyszczanie ścian

Stara farba lub tapeta została już usunięta, więc teraz czas na odczyszczenie ściany. Rozcieńcz w ciepłej wodę zwykły płyn do mycia naczyń lub specjalne mydło malarskie i takim roztworem przemyj ściany przeznaczone do malowania. Jeśli na ścianach widoczne są tłuste plamy (dotyczy to w szczególności kuchni) być może będzie konieczne użycie mocniejszego płynu. Wszystkie zabrudzenia powinno się umyć jeszcze czystą wodą na koniec i pozwolić ścianom wyschnąć zanim przejdziemy do malowania.

 

Przygotowanie ścian do malowania nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Pamiętajmy, że jest to etap bardzo ważny, znacznie wpływający na efekt końcowy malowania, a jeśli zależy nam na długotrwałych rezultatach oczyśćmy ściany dokładnie i cieszmy się nowym odświeżonym wnętrzem.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *