Content Image

Content Image

Popękane kafelki, nieszczelne rury, cieknąca armatura łazienkowa i wilgotne ściany – to sygnały, że pora rozpocząć remont łazienki.

Remont łazienki to odpowiednia pora na odświeżenie wentylacji, poprawienie ogrzewania, dodanie dodatkowego oświetlenia i wymianę kafelek i armatury.

Od czego rozpoczynamy remont łazienki?

Jeśli chcielibyśmy całkowicie odmienić wnętrze, wtedy powinniśmy skonsultować swój projekt z architektem wnętrz. Pozwoli to na stworzenie łazienki z najnowszymi trendami i odpowiednie rozmieszczenie sprzętu łazienkowego tak, aby było jak najwygodniejsze.

Gdy posiadamy już opracowany projekt nowej łazienki, wtedy możemy przystąpić do określenia ram czasowych i oszacować koszty remontu.

1. Skucie starych kafelek.

Podstawową czynnością przy remoncie jest skucie starej i zniszczonej glazury. Tą pracę najlepiej zlecić glazurnikowi, który następnie będzie odpowiedzialny za ułożenie nowych płytek. Koszt ułożenia nowych płytek to 40 zł/m2.

Następnym krokiem będzie ułożenie nowej podłogi z płytek kafelkowych. Zaleca się stworzenie poziomu podłogi łazienkowej na nieco niższym poziomie niż poziom podłogi holu. Jest to prewencyjne zabezpieczenie w razie awarii instalacji i np. zalania łazienki. W razie wylania wody, woda nie przedostanie się od razu do całego mieszkania.

2. Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Na tym etapie prace zaczynają hydraulicy, Prace rozpoczyna się za prace nad: podejście, pod umywalkę, miską ustępową, odpływy itd. Następnie rozpoczyna się prace związane z podłączeniem urządzeń sanitarnych, umywalką i baterią.

3. Instalacja elektryki w remontowanej łazience.

Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonym stopniu ochrony instalacji elektrycznych. Ważne jest, aby  wszelkie gniazda wtyczkowe, oprawy i urządzenia elektryczne nie były zamontowane bliżej niż 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika.

Jest możliwy montaż instalacji bliżej prysznica lub wanny tylko instalacji o bardzo niskim napięciem (12 V), poprzez specjalny transformator bezpieczeństwa umieszczony poza strefą zagrożenia, te gniazda należy montować na wysokości 140 cm nad podłogą.

4. Sanitaria w remontowanej łazience.

Zakup tak zwanego "białego montażu", leży najczęściej w gestii klienta. Sanitaria to najczęściej kwestia gusty. Na naszym rynku urządzenia sanitarne są dostępne już za kilkaset złotych, co pozwala na dopasowanie urządzeń do swojego gustu.

Można wybierać produkty nie tylko z ceramiki. Na rynku możemy wybierać spośród coraz większej ilości produktów począwszy od matowanego szkła aż do stali nierdzewnej lub egzotycznego drewna. Warto pamiętać, że w przypadku wyrobów ze stali nierdzewnej i szkła łatwo powstają zacieki. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem umywalek które są powleczone specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu.

5. Wykończenia remontowanej łazienki.

Na tym etapie znowu powraca glazurnik. Za nim przystąpimy do pracy należy zmierzyć całe pomieszczenie i obliczyć ilość niezbędnych materiałów. Płytek należy zakupić trochę więcej od 10-15% jest to konieczne ze względu na posiadanie extra płytek które traci się przy przycinaniu.